Zakładasz własną firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej? Sprawdź, jak krok po kroku wypełnić wszystkie formalności. Możesz zrobić to sam, bez pomocy biura rachunkowego. Zgłoszenia są bezpłatne i przebiegają naprawdę sprawnie.

Wielu poczatkujących przedsiębiorców obawia się formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej. Tymczasem, to tylko strach ma wielkie oczy.

Dziś większość działań jesteśmy w stanie poprowadzić zdalnie, a wszystkie formularze dostępne są w Internecie. Takie samodzielne zakładanie firmy wprowadzi nas w świat standardowych procedur oraz zadań związanych z działalności. Dlatego warto przez nie przejść i zapoznać się dokładnie z istotą funkcjonowania firmy.

Etapy działań Realizacja zadań
Krok 1 WYBIERZ FORMĘ PRAWNĄ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Forma prawna firmy jest niesłychanie ważna. Ma ona wpływ na koszty jej założenia, prowadzenia, wysokość opodatkowania składki ZUS oraz odpowiedzialność osobistą za budżet przedsiębiorstwa.

Decydując się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie ponosisz kosztów rejestracji i zgłoszenia dokonujesz w ciągu jednego dnia.

 

Krok 2 WYBIERZ FORMĘ OPODATKOWANIA FIRMY Dochód z prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu. Już podczas wypełniania wniosku CEIDG-1 należy określić konkretną formę odpowiednią statusowi osoby fizycznej:

·         Opodatkowanie na zasadach ogólnych – opodatkowany jest dochód, czyli różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami, a kosztami uzyskania przychodu. Ten sposób rozliczenia ma wiele zalet. Np. w zeznaniu rocznym można skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych (internetowej, prorodzinnej itd.). Jeśli dochody przekroczą 85 528 zł należy opodatkować je stawką 32 proc.

·         Podatek liniowy – podobnie jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, to różnica pomiędzy przychodami i poniesionymi kosztami. Wartość podatku wynosi w tym przypadku 19 proc. Największą zaletą tej formy jest stały rodzaj opodatkowania. Niezależnie od tego, jakie jakie będziesz miał dochody, stawka podatku będzie zawsze taka sama. Dodatkowo, tak jak w przypadku zasad ogólnych – jeżeli nie osiągnie się żadnego przychodu, nie płaci się nic.

·         Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku jednoosobowa działalność gospodarcza opodatkowana jest jedynie od przychodu, którego nie można pomniejszyć o poniesione koszty uzyskania przychodu. Wybierając tę opcję, decydujesz się na jedną z pięciu zasadniczych stawek: 3 %., 5,5 %, 8,5 %, 17 i 20 %. Stawka, jaką wybierzesz zależy od rodzaju wykonywanej działalności.

·         Karta podatkowa – wysokość podatku nie ma w tym wariancie nic wspólnego z dochodem osiąganym przez przedsiębiorcę. Wysokość stawek karty podatkowej jest ustalana indywidualnie z naczelnikiem urzędu skarbowego i zależy od wielu czynników, choćby  rodzaju wykonywanych usług.  Taka forma rozliczenia najczęściej wybierana jest przez przedsiębiorców z branży gastronomicznej, usługowej, rozrywkowej. Pełną listę działalności, które mogą skorzystać z karty podatkowej można znaleźć w art. 23 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Krok 3 WYBIERZ KODY PKD Zanim zgłosisz działalność gospodarczą warto dokładnie przeanalizować zakres świadczonych usług. Konieczne jest ich określenie w postaci kodów PKD, podczas zgłaszania wniosku CEIDG-1. Na stronie GUS znajdziesz pełną klasyfikację:

http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_07/pkd_07.htm).

Do wyboru masz ok. 400 kodów PKD, które podzielone są na 21 sekcji i 99 działów.

Krok 4 ZAREJESTRUJ FIRMĘ WYPEŁNIAJĄC WNIOSEK CEIDG-1 Działalność Gospodarczą rejestruje się przez wypełnienie wniosku CEIDG-1 (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Jest on dostępny na:

·         www.prod.ceidg.gov.pl

·         www.epuap.gov.pl

Formularz CEIDG-1 zgłasza firmę  do Urzędu Skarbowego, ZUS lub KRUS oraz GUS. Wniosek można złożyć osobiście w Urzędzie Miasta/Gminy, listem poleconym poświadczonym notarialnie oraz przez Internet z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowalnego lub bez jego użycia przez E-PUAP.

Warto wiedzieć, że wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie:

·         wnioskiem o uzyskanie, zmianę, lub skreślenie wpisu w rejestrze REGON,

·         zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do naczelnika US (NIP),

·         oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania.

Krok 5 ZŁÓŻ WNIOSEK O REJESTRACJĘ JAKO PŁATNIKA SKŁADEK ZUS Jako przedsiębiorca masz obowiązek zgłosić siebie do ubezpieczeń w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Do tego celu służą formularze ZUS ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) lub ZUS ZZA (wyłącznie  ubezpieczenie zdrowotne). W tym przypadku zgłoszenie odbywa się w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS.
Krok 6 WYRÓB PIECZĄTKĘ Choć żadne regulacje prawne nie określają obowiązku posługiwania się pieczątką firmową, jest ona przydatna w obiegu dokumentów.

Nie sprecyzowano również informacji na niej zawartych, natomiast powszechnie stosuje się wzór:

·         logo firmy (opcjonalnie),

·         pełna nazwa firmy,

·         adres siedziby,

·         numer NIP,

·         telefon kontaktowy,

·         e-mail,

·         adres www.

 

 

 

Jeśli wszystkie etapy będą już za tobą przekonasz się, że działania związane z prowadzeniem firmy nie są ani czasochłonne, ani trudne. Co więcej, będzie to dla ciebie podpowiedzią, czy jesteś w stanie samodzielnie poprowadzić codzienne, formalne zadania w firmie. Choćby takie, jak zarządzanie dokumentami finansowymi.

Pamiętaj o pomocnych platformach internetowych takich, jak www.ebi24.pl, które odpowiadają za elektroniczny obieg dokumentów. Szybko przekonasz się, że z powodzeniem realizujesz się jako niezależny, samodzielny i sprawnie działający przedsiębiorca.