Odpowiedź brzmi: tak. Warto się przejmować, jeśli włożyłeś pieniądze firmowe w bitcoiny, jeśli płacisz pracownikom w bitcoinach, lub jeśli pozyskałeś finansowanie dla swojej firmy w bitcoinach. W przeciwnych wypadkach, możesz spać spokojnie.

Dla takich inwestorów i osób bezpośrednio z nimi związanymi, którzy kupili kryptowalutę w ostatnich tygodniach, rok 2018 rozpoczął się katastrofą (jeśli ulegli panice i sprzedali bitcoiny), a co najmniej ogromnym stresem (jeśli utrzymali inwestycję, czekając na powrót hossy). Utrata tak znacznej kwoty pieniędzy powoduje konkretne skutki ekonomiczno-społeczne, nawet gdy (tak jak zdaje się być w tym przypadku) większość tych pieniędzy pochodziło z oszczędności. Jeśli pojedyncze osoby i/lub instytucje straciły pieniądze, to znaczy, że będą musiały wyrównać straty, z powrotem odkładając na bok pewne kwoty z rachunków bieżących, z zakupów inwestycyjnych, z szeroko pojętych wydatków na czas wolny (leisure). Niektórzy będą musieli wziąć drugie etaty, wpisać się na nocne zmiany w marketach, zrezygnować z abonamentu Netfliksa lub dojeżdżać do pracy komunikacją masową.

Nie zapomnijmy jednak, że dla wielu osób początek roku 2018 oznacza co najmniej wczesną gwiazdkę, a być może nawet wczesną emeryturę. Mówimy o tych inwestorach, którzy kupili bitcoiny dawno, dawno temu, poniżej 1000 dolarów, i którym udało się je spieniężyć przed korektą ceny.

Dla pozostałych z nas, widzów stojących z rękami daleko od portfeli, przypadek bitcoina to ciekawostka ekonomiczna. Kolejny dowód na to, że ludzie wolą zagrać va banque niż cierpliwie budować swój sukces. Gdy opadnie pył finansowej bitwy, rozejdziemy się do swoich zajęć. Czy będziemy raczej współczuć przegranym, czy raczej patrzeć z lekką zazdrością na wygranych? Nasza reakcja powie nam sporo o podejściu do naszej ścieżki sukcesu. Ci, którzy traktują pracę jako konieczność, poczują zazdrość. Natomiast dla zarządu, właścicieli, pracowników smart firmy – czyli takich przedsiębiorstw, w których technologie komputerowo-internetowych są używane, by optymalizować realizowane procesy biznesowe i usprawniać przebieg projektów biznesowych – powrót do pracy oznacza powrót do czegoś, w czym sprawdzamy się pozytywnie, co sprawia nam satysfakcję, w czym odnosimy dobre wyniki. Gdy bitcoin stanie się standardem obowiązującym firmy, zaczniemy z niego korzystać – zgodnie z najlepszymi praktykami i przepisami prawnymi. Na razie, róbmy swoje i okażmy wsparcie tym spośród naszych znajomych, którzy zaczęli rok 2018 od osobistej finansowej katastrofy.