Definicji „cloud computing” jest wiele, jednak wszystkie one sprowadzają się do jednego – udostępnienia mocy obliczeniowej i niezbędnych usług teleinformatycznych na życzenie klienta, przy założeniu, że użytkownik ma możliwość skalowania usługi, konfigurowania w zależności od potrzeb, a płatność za nią uzależniona jest od stopnia jej wykorzystania (Pay As You Go). Przyjrzyjmy się bliżej usługom oferowanym w ramach chmury obliczeniowej.

Najbardziej podstawową formą usługi cloud computing jest Infrastructure-as-a-service (IaaS) polegająca na udostępnieniu przez dostawcę infrastruktury informatycznej lub wirtualnej. Dbanie o sprawność jej działania leży po stronie dostawcy, czyli providera Iaas, podczas gdy klient, zamiast inwestować w tworzenie własnej infrastruktury, kupuje dokładnie taką, jakiej potrzebuje w danym czasie, płacąc jedynie za jej użytkowanie. Opłaty powiązane są z intensywnością jej wykorzystania. Przykładem usługi IaaS jest Amazone Elastic Compute Cloud (EC2).

Kolejnym modelem usługi jest Platform-as-a-Service (PaaS) – polega on na udostępnieniu przez dostawcę środowiska programistycznego do budowania i uruchamiania aplikacji bazujących na technologiach internetowych. W praktyce oznacza to dostęp poprzez przeglądarkę do gotowej platformy programistycznej, którą użytkownik może modyfikować i konfigurować pod kątem własnych potrzeb. Rozwiązaniem tego typu jest np. Google App Engine lub Windows Azure od Microsoft’u.

Software-as-a-Service (SaaS) to kolejna z usług chmurowych, w której odbiorcy oferowane są różnego typu aplikacje i powiązane z nimi usługi, bez konieczności wykupienia licencji, czy lokalnej instalacji oprogramowani. Wszystkie programy działają na serwerze dostawcy, a klient płaci jedynie za korzystanie z usługi, uzyskując dostęp do niej na żądanie. Aplikacje SaaS są nazywane również oprogramowaniem z sieci lub oprogramowaniem na żądanie. Przykładów tego typu usług nie musimy daleko szukać – należą do nich m.in. Google Docs lub Dropbox, a także każdy webmail, czyli program do odbiory poczty poprzez przeglądarkę.

W ramach modelu chmurowego wyróżnić można dodatkowo usługę Communications-as-a-Service (CaaS), polegająca na udostępnieniu na bazie sieci Internet, platformy komunikacyjnej dla odbiorcy. Może to dotyczyć prostych usług czat lub video-czat, ale także zaawansowanych systemów contact center, takich jak np. SAP BCM on-demand. Jeszcze innym rodzajem usługi chmurowej jest Business Proces-as-a-Service (BPaaS), w której dostawca stosując narzędzia IT, w formie świadczonej klientowi usługi, przejmuje realizację określonych procesów biznesowych. Przeważnie usługa BPaaS jest dostarczana łącznie z usługami IaaS, PaaS oraz SaaS.

Z uwagi na ciągły rozwój usług oferowanych w ramach modelu cloud computing i rosnącą liczbę udanych wdrożeń, zakres możliwych zastosowań przetwarzania w chmurze ciągle poszerza się. A to co wczoraj było jeszcze niemożliwe, dzisiaj może stać się rzeczywistością!