Najczęściej analizowany temat wśród przedsiębiorców? W tym roku niewątpliwie wpływ pandemii covid-19 na rynkową rzeczywistość teraz, jak i po zwalczeniu zagrożenia. W czym można upatrywać ratunku oraz szansy na rozwój?

Umiarkowany optymizm – tak chyba można nazwać nastrój, jaki obecnie dominuje wśród właścicieli małych i średnich firm. Z ostatniego badania „KoronaBilans MŚP” wynika, że obecnie 45,7 proc. przedsiębiorców uważa, że ich sytuacja jest dobra. Jedna czwarta badanych uważa, że ich sytuacja jest zła. Nieco ponad 30 proc. badanych ocenia swoją sytuację ekonomiczną neutralnie. W ich ocenie nie jest ona ani dobra, ani zła.

Czy ten umiarkowany optymizm wynika z faktu, że firmy, aby przetrwać musiały zmienić sposób swojej działalności i teraz po wdrożeniu widzą szansę na rozwój? Możliwe. Konieczność przeniesienia większości działań do Internetu była nieunikniona. Pandemia tylko proces ten przyspieszyła.

Ratunek w cyfryzacji

Kryzys spowodował szybką digitalizację biznesu. Nie było to łatwe zadanie, wymagające często rezygnacji ze starych nawyków i cyfrowego doszkolenia, ale dawało i daje nadzieję na przetrwanie – a nawet rozwój – na obecnym rynku.

Z raportu Digital Experts Club, organizacji zrzeszającej ponad 90 menedżerów i dyrektorów, wynika, że digital stał się strategicznym kanałem w 60 proc. badanych przedsiębiorstw. Obecny kryzys pokazał, że konserwatywne podejście do sprzedaży i marketingu (niechęć do cyfrowych narzędzi prowadzenia biznesu) nie było właściwą drogą rozwoju.

Dlatego firmy, którą mogą jeszcze przejść transformację cyfrową, nie zwlekają z wykonaniem tego kroku. Badanie „KoronaBilans MŚP” pokazuje, że 46 proc. firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że może częściowo lub całkowicie prowadzić działalność online. Z tego połowa już się na nią przestawiła lub zrobi to w ciągu najbliższych miesięcy. Przedsiębiorcy dużą szansę dla swoich firm widzą w rozwoju systemów IT i sprawnie działających aplikacjach.

Ebi 24 od dawna stawia na zdalność. Otwiera to nowe perspektywy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to realne oszczędności w budżetach firm. Nasza platforma do elektronicznego obiegu dokumentów, połączona z e-archiwum i elektronicznym podpisem to miejsce dla każdego przedsiębiorcy oczekującego narzędzia, dzięki któremu ma szybki, łatwy i bezpieczny dostęp do całej firmowej dokumentacji. To też niewątpliwie duże ułatwienie we współpracy z biurem rachunkowym. Upoważniona księgowa ma zdalny dostęp do faktur i wszelkich koniecznych w jej pracy dokumentów finansowych. Działy kadrowe też sobie już wcześniej chwaliły nasze rozwiązania – dokumenty pracownicze trzymane na zabezpieczonej chmurze nie zabierają miejsca a w razie konieczności dostępne są natychmiast, bez żmudnego przeszukiwania segregatorów – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający Ebi 24.

W ramach platformy Ebi 24 istnieje Ebi Sign, narzędzie zdecydowanie ułatwiające finalizację wszelkich procesów biznesowych. Dlaczego? Jest to podpis elektroniczny składany rysikiem na tablecie czy smartfonie. Nie ma konieczności drukowania, często w wielu egzemplarzach, umowy i przechodzenia przez cały proces akceptacji. Dokument można podpisać od razu po jego otrzymaniu i natychmiast przesłać dalej. Przed pandemią to rozwiązanie oznaczało przede wszystkim oszczędność czasu. Obecnie także bezpieczeństwo. Dla osób na kwarantannie ta forma prowadzenia biznesu może być jedyną opcją. Nie ma bezpośredniego kontaktu z osobami zewnętrznymi, wszystko odbywa się cyfrowo.