Za nami pierwszy, jesienny trzy dniowy weekend. Za chwilę kolejny. Na taką dłuższą chwilę oddechu czeka większość z nas. Czy czterodniowy tydzień pracy jest korzystny dla przedsiębiorstwa. Jak pokazuje eksperyment przeprowadzony przez japońskiego, technologicznego giganta – zdecydowanie tak! Na to rozwiązanie na razie raczej nie możemy liczyć na naszym rodzimym, biznesowym podwórku. Dlaczego?

Japoński system pracy dość powszechnie kojarzy się z bardzo dużym obciążeniem pracowników. W większości przypadków tak zapewne jest. Warto jednak wiedzieć, że Japończycy to także naród otwarty na eksperymenty. Tego rodzaju doświadczenia mają pokazać co jest bardziej wydajne i przynoszące zyski. W sierpniu br. technologiczny japoński oddział firmy Microsoft zdecydował się na wdrożenie programu „Work-Life Choice Challenge Summer 2019”. Polegał on na wprowadzeniu trzydniowego weekendu dla pracowników. Dodatkowy dzień wolny nie miał wpływu na dni urlopowe przynależne pracownikom. Zmiany w produktywności, powstałe dzięki eksperymentowi, okazały się szokujące. Dzięki kilku dniom wolnego więcej w miesiącu pracownicy poprosili o 25,4 proc. mniej dodatkowych dni wolnych. Zmniejszyło się również zużycie papieru (58,7 proc. mniej wydrukowanych kartek) oraz prądu (23,1 proc.).

Nie bez znaczenia była także zwiększona efektywność pracowników. W ciągu kilku miesięcy eksperymentu wydajność w firmie wzrosła o całe 39,9 proc. Dla pracowników było jasne, że owszem pracują w tygodniu krócej, ale zaplanowane na pięciodniowy tydzień pracy zadania i tak trzeba wykonać. Miało to więc też na jakość i długość spotkań – z zasady musiały być one krótsze i bardziej efektywne niż dotychczas.

Na zwiększoną efektywność miał też niewątpliwe wpływ dobry nastrój podwładnych. Mając w perspektywie 3 dniowy czas wolny wykonywali oni swoje zadania chętniej i szybciej. Po tak obiecujących wynikach firma zadeklarowała, że powtórzy ten eksperyment następnego lata, a może i wcześniej.

Na podobny plan wpadła także i pewna brytyjska firma. Po próbnym wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy na półtora miesiąca, oświadczyła, że udało jej się osiągnąć te same wyniki co przed tą zmianą, a nawet dostrzegła pewien wzrost.

Na dłuższy test z wprowadzeniem trzydniowego weekendu zdecydował się urząd duńskiej gminy Odsherred. Około 300 pracowników będzie tam pracować tylko od poniedziałku do czwartku. Godziny ich  pracy będą ustalane indywidualnie, ale przynajmniej raz w tygodniu będą musieli pracować dłużej. Godziny otwarcia urzędu ustalono na 7:00-19:00. To rozwiązanie będzie testowane przez trzy lata.

Czy takie zmiany są możliwe i w Polsce? Pewnie powiecie, że byłoby to jak najbardziej wskazane. Ale czy na pewno… Badanie „The Workforce View 2019” przeprowadzone na 10 tys. europejskich pracowników udowadnia, że tylko 37 proc. polskich pracowników preferowałoby mieć dłuższy weekend, reszta jest pomysłowi niechętna. Wyniki tego badania są o tyle ciekawe, że coraz częściej narzekamy na syndrom wypalenia zawodowego. Dlaczego więc czterodniowy tydzień pracy budzi tak duże obawy?

Na chwilę obecną dla wszystkich zainteresowanych dłuższymi przerwami w pracy przypominamy, że najbliższy długi weekend zacznie się już za kilka dni – wolne jest w poniedziałek 11 listopada br. Kolejne dłuższe przerwy w firmowym kalendarzu to koniec grudnia 2019r.  i początek stycznia 2020r. Wigilia i święta Bożego Narodzenia wypadają w tym roku od wtorku do czwartku, Nowy Rok przypada na środę, a wolny od pracy dzień Trzech Króli – w poniedziałek.