Ekologiczna firma. Niewątpliwa korzyść dla środowiska. Jednak czy także dla budżetu? Okazuje się, że tak. Ekologiczne prowadzenie biznesu daje oszczędności. Gdzie można zyskać dodatkowe pieniądze?

Ekologiczne drukowanie

Zużycie papieru i drukowanie to źródła największej ilości odpadów w biurach. Najlepszym, najprostszym sposobem na ich znaczące ograniczenie jest nowoczesny wydruk bez wydruku. Teoretycznie proste, ale jak firma może funkcjonować bez fizycznego drukowania dokumentów, faktur… Praktycznie jest to jeszcze prostsze. Wystarczy narzędzie, które zapewnia wspomniany „wydruk” bez papierowego wydruku. – System Ebi 24 daje taką możliwość. W tym celu wprowadziliśmy usługę Ebi Sign. Każdego rodzaju dokument przesyłany jest bezpiecznie do odbiorcy. Ten odbiera go i jeśli jest taka konieczność – np. w przypadku umów – podpisuje. Robi to na tablecie czy smartfonie za pomocą zwykłego rysika. Tak podpisany dokument jest oczywiście wiążący prawnie – tłumaczy Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający Ebi 24, systemu do elektronicznego obiegu dokumentów. Dodatkowo łączy to się niewątpliwie z wygodą i oszczędnościami. Nie ma potrzeby zużywać papieru czy tonerów. Odpada także konieczność z korzystania usług kurierskich. Podpisany dokument można od razu systemem przesłać dalej. – Koszty korzystania z naszego narzędzia są niewielkie i szybko się zwracają. W dłuższej perspektywie przekłada się to na wyraźne oszczędności – dodaje Jacek Bartnik.

Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez drukarki, odpowiedz sobie na pytania:

  • czy oddajesz do recyklingu pojemniki po tuszu lub tonerze?
  • czy drukujesz na papierze z recyklingu?
  • czy regularnie analizujesz zużycie papieru, myśląc o najlepszych sposobach ograniczania drukowania?

Ograniczyć zasilanie

Zużycie energii, to kolejna mocno obciążająca pozycja w miesięcznym budżecie. Niezwykle istotne jest tu wprowadzenie zasad, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić, ale także będą proekologiczne.

  • Na noc odłączamy od zasilania komputery i drukarki.
  • W pomieszczeniach z których nikt nie korzysta nie palimy światła – instalacja przełączników świateł z czujnikami ruch, to dobry sposób na oszczędzanie energii; tego typu systemy oświetlenia przekładają się na bardzo duże oszczędności energii oraz obniżki wydatków.
  • Sprawdź czy Twoje komputery korzystają z optymalnego planu zasilania.
  • System ogrzewania biura z funkcję czasomierza – zgodnie z tym jak zostanie zaprogramowany pozwala on na wygodne funkcjonowanie biura w godzinach pracy, wyłączając ogrzewanie na wieczór i weekendy.

Samochodów mniej

W trakcie pandemii i pracy zdalnej przekonaliśmy się jak duże oszczędności dla firmy i korzyści dla środowiska daje ograniczenie mobilności pracowników. Wydatki na wyjazdy służbowe czy korzystanie z firmowej floty zmalały w znacznym stopniu. Co można zachować z tych doświadczeń, teraz gdy wracamy do normalności?

  • Wideo spotkania czy wideokonferencje to od ponad roku powszechne zjawisko, które z korzyścią dla budżetu i środowiska mogą być kontynuowane – okazało się, że można z powodzeniem zorganizować każdego rodzaju spotkanie bez konieczności przejazdów – czasem w odległe miejsca.
  • Jeśli pracownicy wracają do biur warto postawić, szczególnie w sezonie od wiosny aż do jesieni, na programy wspierające ekologiczne dojazdy – np. umożliwienie im kupowanie nowych rowerów bez opłat podatkowych, w ratach potrącanych z pensji.

Z jakich proekologicznych rozwiązań korzystacie?