Nowe technologie i programy do zdalnej i automatycznej pracy – z tego musieli korzystać księgowi i biura rachunkowej podczas pandemii covid. Czy ten proces będzie się nadal rozwijał? Wiele wskazuje, że tak, a nawet zostanie przyśpieszony. Przed pracownikami tej branży jeszcze wdrożenie e-faktur, które od jesieni tego roku mają być dobrowolne, ale od 2023 roku będą już obowiązkiem.

Pandemia wymusiła na biurach rachunkowych korzystanie z takich programów, które zastępują bezpośredni kontakt z klientem. Okazało się, że ma to też swoje zalety – praca jest łatwiejsza, a klienci nie muszą osobiście fatygować się do księgowych osobiście.

Warunkiem sprawnej obsługi finansów stały się narzędzia do zdalnego przesyłania dokumentów księgowych. Bezpiecznie, z każdego miejsca, o każdej porze. Najlepiej smartfonem, który chyba każdy z nas ma stale przy sobie. Takim narzędziem – sprawdzonym przez wiele firm jeszcze przed pandemią – jest Ebi 24. Wystarczy zrobić zdjęcie faktury i od razu przesłać ją do biura – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający Ebi 24.

Narzędzie nie tylko ułatwia pracę klientom biur księgowych. Jego używanie to dla księgowych automatyzacja pracy i oszczędność czasu –za pomocą funkcji rozpoznawania tekstu (OCR), potrafi pobierać dane ze skanu faktury dane kontrahenta, NIP, kwotę, stawkę VAT i przypisać do danego konta w systemie. W prosty sposób daje to możliwość skatalogowania i przesłania faktury do właściwych osób, działów.

Automatyzacja weszła już do branży. Wielu pracowników biur księgowych już się z nią oswoiło i doceniło jej zalety. Oczywiście nic nie zastąpi człowieka, który nad wszystkim sprawuje kontrolę. Takie narzędzia jednak zdecydowanie uławiają pracę, zapobiegają rutynie – która jak wiadomo jest przyczyną wielu błędów. Kto lubi ślęczeć nad komputerem i żmudnie, zazwyczaj długo, „wklepywać” kolejne cyfry…? Niech to będzie zautomatyzowane. Lepiej się skupić na ważniejszych czynnościach – dodaje Jacek Bartnik.

Takie narzędzia dają szansę w pełni przygotować się na powszechne wdrożenie w Polsce elektronicznych faktur. Te już od 2023 roku będą obowiązkowe dla rozliczeń między firmami. W 2018 roku – jak wskazują dane Eurostatu – korzystało z nich zaledwie 13 proc. polskich firm (i 18 proc. europejskich).

Chcesz wiedzieć więcej jak korzystać z programu – zobacz się tutaj.