Wiosną firmy masowo zawieszały działalność. Możliwe, że jesienią ta sytuacja się powtórzy. Otwieranie nowego biznesu w czasach drugiej fali pandemii teoretycznie zakrawa na szaleństwo. Czy jednak zawsze? Są branże, które nie tylko nie straciły, ale wręcz zyskały na kryzysie związanym z covid-19. Na co zwrócić uwagę, jeśli planujesz założenie działalności w tych trudnych czasach? Sprawdź z nami.

Wiosenne uderzenie koronawirusa mocno przestraszyło przedsiębiorców. W ciągu miesiąca liczba zawieszonych działalności gospodarczych wzrosła o ponad 150 proc. – z 19 tys. w lutym do 48,6 tys. w marcu. W lutym przedsiębiorcy założyli 23,4 tys. działalności, dwa miesiące później – zaledwie 10,2 tys., o 66 proc. mniej niż rok wcześniej. Czy te tendencje przerodziły się w trwalszą tendencję?

Okazało się jednak, że sytuacja zaczęła się poprawiać. Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że już w maju założono prawie dwa razy więcej firm niż miesiąc wcześniej, a wznowień działalności było ponad dwukrotnie więcej niż zawieszeń. W następnych miesiącach, aż do sierpnia, przedsiębiorcy także częściej odwieszali swoją działalność niż ją zawieszali, a liczba otwieranych biznesów ponad dwukrotnie przewyższała liczbę zamykanych.

Przed nami kolejne trudne miesiące. Jeśli, mimo wszystko planujesz założenie własnego biznesu, zobacz o czym pamiętać, zakładając firmę w czasach koronawirusa.

Kto zyskał?

Wiosenne doświadczenia pokazują, że całkiem dobrze z lockdownem poradziły sobie firmy budowlane. Wśród branż, które nie tylko nie straciły, ale wręcz zyskały na jej wybuchu, są te związane z nauczaniem online, dostarczaniem towarów, produkowaniem środków higieny i ochrony, a także dostarczaniem produktów żywnościowych do domów.

Bez pomocy, ale ze wsparciem

O czym więc należy pamiętać, gdy decydujesz się teraz na start z nowym biznesem?

  1. Nie licz na świadczenia i środki pomocowe – nie skorzystasz z pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Dla nowych przedsiębiorców przeznaczone są inne programy wsparcia.
  2. Będą przysługiwały Ci tradycyjne systemy wsparcia dla nowych przedsiębiorców.

Jeśli pierwszy raz zakładasz firmę albo od zamknięcia poprzedniej działalności minęło co najmniej 60 miesięcy, to możesz skorzystać z „Ulgi na start” (6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne i składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych), potem z obniżonych składek (przez dwa lata), a następnie z programu „Mały ZUS +” – polega on na opłacaniu niższych składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy ustalonej proporcjonalnie do Twojego dochodu.

  1. Możesz otworzyć działalność online

Obecnie ponownie wiele urzędów wprowadziło  ograniczenia w stacjonarnej obsłudze petentów. Wniosek o wpis do CEIDG możesz złożyć online, posługując się profilem zaufanym. Ten również stworzyć bez wychodzenia z domu – w tym celu możesz wykorzystać swoje konto bankowe, o ile Twój bank wyraża zgodę na potwierdzanie profilu.

  1. Plan na później

Przyjmij założenia, które pozwolą rozwijać biznes nie tylko w czasach pandemii. Chcesz nauczać online? Obecnie wystarczą do tego własne cztery ściany i szybkie łącze interentowe. Jednak miej na uwadze, że z czasem obostrzenia się skończą i klienci zapewne też będą potrzebować szkoleń stacjonarnych. Warto mieć na względzie potencjalne miejsca na lokalizację.

  1. Korzystaj z narzędzi online wspierających prowadzenie firmy

W czasach, gdy kontakt z kontrahentami i współpracownikami jest bardzo utrudniony niezwykle istotne jest, aby przepływ dokumentacji był płynny. Służą temu narzędzia do elektronicznego obiegu dokumentów i elektronicznej archiwizacji. – Nasza platforma jeszcze przed wiosennym lockdownem bardzo usprawniała pracę w wielu firmach. Doświadczenia z marca i kwietnia pokazała, że jest nie tylko wsparciem w pracy, ale wręcz nieodzownym narzędziem, aby firma w tych trudnych czasach mogła sprawnie funkcjonować – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający Ebi 24.

Dostęp do dokumentów z każdego miejsca z wifi, współpraca online z biurem rachunkowym, zabezpieczenia na poziomie bankowym – to jest niezwykle istotne i przydatne w prowadzeniu biznesu w sieci.