Czy tak jak mówi przysłowie „ciężka praca popłaca”? To jest recepta na sukces? Harówka od świtu do nocy, maksymalne skupienie się na rozwoju firmy, ograniczenie do minimum spraw prywatnych… Czy tak powinno wyglądać życie nowoczesnego przedsiębiorcy?

Kilka lat temu Chartered Institute of Personnel and Development –profesjonalna organizacja zrzeszająca pracowników HR w Wielkiej Brytanii przeprowadziła badanie wśród pracowników, pytając ich o to, czy są zadowoleni z otrzymanych w zeszłym roku bonusów, premii I podwyżek. I czy mają poczucie, że opłaca się ciężko pracować. Okazało się, że nie tylko pracownicy nie są zadowoleni, ale nie spodziewają się poprawy sytuacji. To zaś przekłada się na przekonanie, że niezależnie czy będą ciężko pracować czy też nieco się obijać, nic w ich sytuacji finansowej się nie zmieni – mówiąc wprost, ciężka praca wcale nie popłaca.

Dla przedsiębiorcy oznacza to dodatkowy stres. Gdy spada motywacja zespołu trudno o skuteczny rozwój firmy. Czy zatem warto dalej cisnąć pracowników oferując im w zamian tylko różnego rodzaju bonusy? Dodatkowo samemu poświęcając każdą wolną chwilę na pracę?

Nie. Życie pracą, rozwojem firmy w takim natężeniu raczej nie przyniesie szybko spodziewanych korzyści. Ciężka praca na 200% normy nie jest najlepszym rozwiązaniem.  Tu ważny jest odpowiedni balans i znalezienie narzędzi, które go umożliwią.

Warto odpoczywać?

Zdecydowanie tak. Umysł musi mieć czas na relaks. Tylko wtedy jest możliwy jego rozwój. Kiedy przychodzą najbardziej kreatywne pomysły? Zapewne, gdy jesteś zrelaksowany. Gdy pod presją czasu musisz wykazać się nowym rozwiązaniem – rzadko kiedy jest to naprawdę skuteczne. Błądzenie myślami, czasem przysłowiowe „bujanie w obłokach” jest jak najbardziej wskazane. Aby mieć na to czas nie tylko trzeba podjąć świadomą decyzję o ograniczeniu wpływu pracy na życie, ale także tak zorganizować codzienne, zawodowe obowiązki, aby było to możliwe.

Pomoc w relaksie

Na pewno niezbędne tu będą narzędzia, które pomogą nam tak zorganizować firmowe obowiązki, aby mieć po prostu czas na odpoczynek.  Dla nas takim jest platforma Ebi 24. Dzięki niej mamy nie tylko pełną kontrolę nad firmowym obiegiem dokumentów, ale także można znakomicie delegować zadania z tym związane na kilka osób. Wyszukiwanie dokumentów też nie zajmuje już tyle czasu – wszystko jest zebrane w jednym miejscu, w chmurze. Odnalezienie i przesłanie niezbędnego dokumentu za pomocą systemowej wyszukiwarki to już nie monotonna, ciężka praca. Zajmuje kilka minut a nie jak czasem się zdarza kilka godzin. Może się też tak zdarzyć, że będziemy potrzebowali wyjść po prostu z biura – aby po prostu nabrać dystansu do bieżących spraw. Tu też przydatna jest platforma Ebi 24. Nie zabierając nawet firmowego laptopa – wystarczy smartfon – większość rzeczy możemy dopiąć zdalnie, siedząc np. na ławce w parku. Konieczny jest podpis pod dokumentem? Przesłanie dalej faktur? To jest możliwe dzięki temu systemowi.

Jak odpoczywać?

Jeśli więc już mamy świadomość, że trzeba dać sobie czas na relaks i mamy ku temu odpowiednie narzędzie to spróbujmy też zebrać zasady dobrego odpoczynku.

  1. Przerwy – są w ciągu dnia niezbędne. Trochę tak jak w szkole. Po intensywnej, załóżmy godzinnej czy 90 minutowej pracy niezbędna jest chwila wytchnienia. Bez tego nasza wydajność drastycznie spada, a co za tym idzie czas niezbędny do wykonania obowiązków niebezpiecznie się wydłuża.
  2. Sen – niestety, jest niezbędny. Podobno jedną z największych tortur dla człowieka jest jego brak. O wpływie jego niedoboru na codzienne funkcjonowanie mogą zapewne dużo powiedzieć młode mamy… Sen jest paliwem dla mózgu. Zarwane noce na kolejne projekty, raporty to zazwyczaj strata czasu. Ciężko wykonana po godzinach praca nie przynosi spodziewanych efektów. Co z tego, że zrobimy to co musimy, jeśli następnego dnia nie jesteśmy w stanie efektywnie pracować…
  3. Spacer – czasami wyjście z biura choćby na kilka czy kilkanaście minut pobudza do działania lepiej niż kolejna narada z pracownikami czy szukanie rozwiązań zza biurka. Taka porcja tlenu może zwiększyć kreatywność nawet o 60%!
  4. Dni wolne – urlop czy wolny weekend jest całkowicie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Owszem, może się zdarzyć, że trzeba wówczas „zgasić pożar” ale nie może to być regułą. Wzięcie nieplanowanego wcześniej dnia wolnego także może przynieść niespodziewanie dobre rezultaty.

Zastosowanie zasad zdrowego balansu między pracą a życiem prywatnym może przynieść korzyści zarówno dla przedsiębiorcy jak i pracowników. Udaje ci się to?