Praca zdalna, przy komputerze to nadal dla wielu codzienność. Zapewne w mniejszej skali, ale pozostanie już z nami na dłużej. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo danych. Na co należy zwrócić uwagę? Przedstawiamy Wam nasz TOP 6 podstawowych zasad bezpiecznych działań w sieci.

  1. Silne hasło – to podstawa ochrony danych. W przypadku korzystania z portali społecznościowych warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego – przy próbie zalogowania się z nowego urządzenia, należy potwierdzić logowanie kodem przesłanym smsowo.
  2. Bezpieczna sieć – operacje finansowe wykonujmy w domu, w zakresie bezpiecznego połączenia internetowego. Publiczne wifi to furtka dla hakerów, dzięki której dość łatwo mogą dostać się do aplikacji z naszymi danymi.
  3. Protokół SSL – szyfrowanie z użyciem protokołu SSL to podstawowe zabezpieczenie gwarantujące ochronę danych pozostawianych na stronie www instytucji finansowej. Strona internetowa usługo-dawcy posiadającego protokół SSL rozpoczyna się od https:// oraz posiada oznaczenie kłódką. Po jej kliknięciu, użytkownikowi wyświetlają się informacje nt. certyfikatu poświadczającego tożsamość strony internetowej.
  4. Dodatkowy kod PUK – daje gwarancję, że do Twoich danych i dokumentów nie ma możliwości dostępu i ich odzyskania żadna niepowołana osoba. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nawet administratorzy systemu nie mają dostępu do treści Twoich dokumentów. Tym samym nie ma fizycznej możliwości udostępnienia Twoich dokumentów organom uprawnionym, nawet w przypadku nakazu sądowego czy decyzji urzędu skarbowego bez Twojej wiedzy i zgody. – Bezpieczeństwo danych, którymi obracają nasi klienci jest priorytetem dla Ebi 24. Dlatego właśnie w oferowanym przez nas systemie do archiwizacji i elektronicznego obiegów dokumentów stosujemy nie tylko zabezpieczenie protokołem SSL, ale także właśnie dodatkowy kod PUK. Te zabezpieczenia dają gwarancję, że dokumenty są bezpieczne pod każdym względem – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający Ebi24.
  5. Maile phishingowe – nie klikaj w podejrzane linki, nie zostawiaj swoich danych; tego rodzaju maile są bardzo łatwe do zweryfikowania – nadsyłane są przez nieznanego nadawcę, z zagranicznych adresów e-mail, a ich treść nawołuje o promocji, wygranej lub prośbie o pomoc.
  6. Edukacja – nawet przy silnych zabezpieczeniach, dedykowanych serwerach zawodzi często tzw. czynnik ludzki. W raporcie „Światowe Badanie Bezpieczeństwa Informacji” aż 86 proc. ankietowanych przyznało, że ich kompetencje w zakresie bezpieczeństwa w sieci nie do końca spełniają potrzeby firmy, w której pracują. Najczęściej popełniane są podstawowe błędy w zakresie bezpieczeństwa w sieci – otwieranie maili phishingowych czy używanie zbyt łatwych haseł dostępu.