E-biznes rozwija się niezwykle dynamicznie. Działa w oparciu o sieć internetową, której użytkowników stale przybywa – a to powoduje, że powstaje coraz więcej firm działających niestacjonarnie. Czy jednak biznes elektroniczny to same korzyści? Jakie zagrożenia niesie prowadzenie tego rodzaju działalności?

W 2018 roku pojawiło się 360 mln nowych użytkowników Internetu. Oznacza to 11 nowych użytkowników na sekundę, czyli każdego dnia przybywa średnio milion nowych osób. Obecnie połączonych z siecią jest 4,388 mld ludzi, czyli 57% światowej populacji. Jest to wzrost o 9% w stosunku do roku 2017. W Europie jest 724,7 mln użytkowników Internetu. Każdego dnia spędzają oni średnio 6 i pół godziny na korzystaniu z sieci. Osoby te są często aktywne w social mediach – na świecie jest już ich ponad 3,484 mld użytkowników. W Europie jest to 462,5 mln osób.

Ta ogromna liczba aktywnych internautów oznacza także duży potencjał dla rozwoju e-biznesu. Znaczna część firm obecnie właśnie za pomocą sieci internetowej buduje sprzedaż i relacje z klientami. Czy jest to łatwy „kawałek chleba”? Sprawdźmy.

E-korzyści

Dla e-przedsiębiorców Internet to na pewno znaczne oszczędności. Obniżeniu ulegają koszty prowadzenia biznesu. Otwierając działalność funkcjonującą w sieci, pozbywamy się wydatków związanych z wynajmem lokalu i klasycznym, stacjonarnym sposobem prowadzenia biura. Oczywiście zaplecze biznesu musi być prowadzone, ale nie ma potrzeby organizowania fizycznego miejsca na przechowywanie dokumentacji bieżącej i archiwalnej. W e-biznesie znakomicie sprawdzają się nowoczesne narzędzia do prowadzenia firmy. Takie jak choćby platforma EBI 24. W ramach pakietu (od 35 zł/miesięcznie) oszczędzamy czas, miejsce i pieniądze. A co otrzymujemy w zamian?

  • Wirtualny sekretariat, w którym przechowujemy firmową dokumentację. Umowy, faktury (kosztowe, przychodowe, korygujące), zamówienia, oferty, oświadczenia, protokoły czy wnioski zmieniają tu swoją postać z formy papierowej na pełnoprawną formę elektroniczną, akceptowalną przez wszystkie polskie urzędy. Aplikacja porządkuje zarządzanie dokumentami i usprawnia procesy związane z ich użytkowaniem. Są one obsługiwane w wygodny i w pełni zautomatyzowany sposób z każdego miejsca, z dowolnego urządzenia – na komputerze lub urządzeniach mobilnych i co też jest ważne – w dowolnym czasie.
  • Wśród zalet jest też niewątpliwie szerokie grono odbiorców – także tych spoza granic naszego kraju. Tu także pomocna jest aplikacja EBI 24. System pozwala na obsługę w języku polskim i angielskim oraz stwarza możliwość łatwego przełączania się między wersjami językowymi w ramach jednego konta. Ważna jest opcja wystawiania faktur, rachunków, zleceń dwujęzycznych i dwuwalutowych, co znacząco ułatwia rozliczenia pomiędzy kontrahentami z różnych krajów. Faktury można wystawiać w dwóch językach jednocześnie, jest to zgodne z polskimi przepisami.

E-zagrożenia

Biznes prowadzony w sieci, dzięki odpowiednim narzędziom, może być niezwykle efektywny i relatywnie tańszy od stacjonarnego. Niesie jednak za sobą pewne zagrożenia. Na pewno bardzo dużą konkurencję na e-rynku. Otwartość sieci to owszem – szeroki dostęp do klientów, ale i mnogość podobnych pomysłów na biznes. Aby wybić się z tłumu wymagana jest duża pomysłowość oraz profesjonalizm. Na pewno należy liczyć się też z czasem, jaki trzeba poświęcić na zbudowanie zaufania do produktu, który oferujemy. E-biznes to także konieczność nieustannego bycia na bieżąco – i to w zakresie tego, co oferuje konkurencja, jak i nowych rozwiązań technologicznych poprawiających jakość prowadzenia e-biznesu.