Jedziesz na kolejne spotkanie biznesowe i już wiesz, że nie masz przy sobie prawa jazdy? To już nie jest powód do stresu. Dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana przepisów dla każdego kierowcy. Nie trzeba już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia posiadania polisy OC samochodu.

Jeśli zdarzyło ci się trafić na kontrolę policyjną i nie miałeś przy sobie dokumentów związanych z prowadzeniem samochodu, wiesz czym to się zazwyczaj kończyło… Łagodny funkcjonariusz mógł udzielić nagany. Mogło to się jednak skończyć także 250 zł mandatem!

Na mocy przyjętej przez Sejm w maju br. zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji, kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja ma sprawdzać potrzebne dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dowód rejestracyjny w klasycznej, papierowej formie będzie jedynie niezbędny podczas kontroli stanu technicznego auta.

W przypadku, gdy policjant zdecyduje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego (pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego) nie będzie robił tego oczywiście w dotychczasowej, fizycznej formie. Decyzję o takim postępowaniu zostaje przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Kierowca dostaje, jak dotychczas, pokwitowanie.

Zmiany te nie zwalniają jednak kierowców od posiadania przy sobie prawa jazdy.