Wybuch pandemii i przeniesienie znacznej części funkcjonowania firm do strefy wirtualnej, spowodowały nasilenie korzystania z nowoczesnych technologii i szukanie rozwiązań do utrzymania działalności firm w nowych warunkach. W ciągu roku praca biurowa przeszła całkowitą metamorfozę. Trend ten wydaje się już być nieodwracalny.

Nowoczesne technologie to jedna z najbardziej dynamicznych branż. Rozwój wirtualnych usług, który obserwujemy od kilku lat, w ostatnim czasie jeszcze bardziej podkręcił tempo. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy na rynku pojawiły się zupełnie nowe rozwiązania, narzędzia i platformy. Znacznie na popularności zyskały także rozwiązania, które wcześniej były jedynie ciekawym dodatkiem do biura, stosowanym przez nielicznych.

E-office trend na stałe

Z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że aż 65 proc. ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, że pandemia trwale zmieni działalność ich firm. Zmiana ta w dużym stopniu będzie wiązała się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które w tak dynamicznie zmieniających się warunkach umożliwiają zarówno pracę zdalną, jak i komunikację z klientami, czy rozszerzanie oferty usług dopasowanych do bieżących wyzwań. Dane PIE wskazują, że aż 37 proc. dużych firm biorących udział w badaniu deklarowało wzrost inwestycji w nowoczesne technologie, a 32 proc. ich utrzymanie na poziomie z poprzedniego roku.  Aby sprawnie działać i odpowiadać na zmieniające się warunki biznes musi uwzględniać najważniejsze trendy. Nowoczesne technologie są dziś niezbędne. Systemy do zdalnej obsługi biura to już nie innowacja, a codzienność. – Nasza platforma nie tylko ułatwia pracę na każdym szczeblu, ale także generuje miesięczne niższe koszty niż klasycznie prowadzony sekretariat. Do budżetu nie wliczamy już wynajmu przestrzeni biurowej, zakupu ryz papieru, kosztów eksploatacji sprzętu takiego jak drukarki czy opłat związanych z przesyłkami kurierskimi. Każdy dokument jest przechowywany na bezpiecznym serwerze, z dedykowanym dostępem online. Zdawaliśmy sobie sprawę, że to jest rozwiązanie przyszłościowe, gdy kilka lat temu wprowadzaliśmy je na polski rynek. Ostatni rok bardzo szybko pokazał, że jest wprost niezbędne, aby firma w obecnych warunkach mogła sprawnie funkcjonować – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający Ebi 24.

E-office na day office

Takie narzędzie do elektronicznego obiegu dokumentów sprawdza się w każdych warunkach. Na klasycznym home office, ale także w coraz bardziej popularnym wśród różnej wielkości firm day office. Z opcji biuro na godziny korzystają już nie tylko mniejsze jednostki, ale także duże korporacje, które dzięki temu ograniczają koszty związane z utrzymaniem tradycyjnej powierzchni biurowej.

Day office i takie systemy takie jak Ebi 24, przed pandemią były wykorzystywane przez niewielką grupę osób – w dużej mierze przez freelancerów. Dzisiaj oba rozwiązania sprawdzają się nie tylko w tzw wolnych zawodach, ale także u zatrudnionych na etatach w firmach, które umożliwiają pracę zdalną.

Jeszcze przed rokiem, gdy wprowadzano pierwszy lockdown, a obostrzenia całkowicie zmieniły nasze życie, większość z nas traktowała nową rzeczywistość jako okres przejściowy. Dziś, oczywistym jest, że zmiany wywołane przez pandemię będą nam towarzyszyły przez dłuższy okres i trwale wpłyną na wiele aspektów naszego życia i funkcjonowania biznesu. Wiele więc wskazuje, że łączenie takich narzędzi jak Ebi 24 z pracą w modelu day office/home office będzie coraz bardziej popularne i zostanie z nami na stałe.