Koronawirus odcisnął wyraźne piętno na pracy i sytuacji zawodowej Polek. Panie poświęcają więcej czasu na pracę, łącząc obowiązki domowe z zawodowymi. Wobec groźby utraty stałego źródła dochodów godzą się także na obniżenie zarobków, pracę poza wymiarem godzin i podczas urlopu.

Badania zostały przeprowadzone przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Na zwiększenie zakresu czasu, który trzeba poświęcić na pracę wskazało aż 1/3 ankietowanych. Tyle samo podało, że pracuje po 11 godzin dziennie. Co piąta badanych boi się także utraty pracy. Z badań wynika, że dotychczasowe zatrudnienie straciło prawie 12% pań, a 10 % uważa, że może to nastąpić w najbliższej przyszłości.

Polki w dobie covid-19

Pandemia koronawirusa mocno odbija się na sytuacji zawodowej Polek. Co piąta ankietowana przez Fundację Sukces Pisany Szminką boi się, że straci pracę. Prawie 12 proc. już ją straciło, a 10 proc. nie wie, czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości.

Pandemia miała też wpływ na poziom zarobków kobiet. 12,8 proc. badanych pań przyznało, że ich zarobki spadły o 10-20 proc., a u 11 proc. o 20-50 proc. Prawie 1/10 przyznała, że w wyniku pandemii zarabia mniej aż o połowę. Optymistyczne jest, że 42 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich pensja się nie zmieniła. Pojawiła się także mała (ok. 5 proc.) grupa, która dostała jakąkolwiek podwyżkę.

Więcej czasu na home office?

Ciekawe jest także, że mniejsze zarobki nie przekładają się na zwiększoną ilość czasu, który można przeznaczyć na swoje potrzeby. Na podstawie badania wynika, że prawie 1/3, że od czasu rozpoczęcia pandemii w Polsce pracuje więcej niż wcześniej. Co więcej u ok. 29,5 proc. kobiet czas pracy wydłużył się od 1 do ponad 3 godzin. W nie najlepszej sytuacji były także kobiety, które ze względu na pandemię musiały wziąć urlop (konieczność opieki nad starszymi dziećmi). Aż co 10. ankietowana przyznała, że pracodawca wymagał od niej pracy w tym czasie!

Wsparcie nowych technologii

Jak widać, sytuacja Polek na obecnym rynku pracy stała się jeszcze trudniejsza. Optymistyczne jest, że mimo tak specyficznych warunków jakie zaistniały od połowy marca br., to ponad 71 proc. kobiet sięga po nowoczesne narzędzia online by rozwijać swoje kompetencje. Zdecydowanie sprawdzają się tu nie tylko aplikacje do video konferencji, ale także narzędzia, które przed pandemią były ułatwieniem dla pracowników mobilnych a teraz pozwalają na nowo zorganizować pracę. – Nasz produkt do zdalnej obsługi dokumentów, digitalizacji archiwów czy zdalnego podpisu rozwijaliśmy z powodzeniem przez kilka ostatnich lat. Jednak dopiero wybuch pandemii pokazał wielu pracodawcom jak pomocna jest taka aplikacja jak nasz system Ebi 24. Zdalny dostęp do dokumentacji bez konieczności jej szukania w kolejnych segregatorach, współpraca online z biurem rachunkowym czy konieczność złożenia ważnego podpisu pod umową – nie klasycznie długopisem na wydrukach, ale rysikiem na tablecie. To wszystko znakomicie się sprawdza w biurach, które mimo złagodzenia obostrzeń nadal w większości pracują na nasadzie „home office”. I zdecydowanie ułatwia system pracy – zarówno pracodawcom, jak i pracownikom  – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający Ebi 24 – systemu do elektronicznego obiegu dokumentów.

Trudniej z rodziną u boku

Pogodzenie kariery zawodowej z obowiązkami rodzinnymi, to było i jest jedno z trudniejszych zadań ankietowanych. Prawie 39 proc. badanych pań przyznało, że musi obecnie pracować i jednocześnie opiekować się rodziną. Co prawda drugie tyle kobiet odpowiedziało, że nie musi, 23 proc. sytuacja ta nie dotyczy. – Nasze rozwiązanie jest tu pomocne. Zdecydowanie pomaga zaoszczędzić czas. Przyjrzyjmy się np. bliżej ułatwieniom dla pań zatrudnionych w biurach rachunkowych. Na wprowadzenie dokumentów do systemu księgowego, uporządkowanie ich w segregatorach i odpowiednie opisanie trzeba poświęcić bardzo dużo czasu. A ten czas na home office ze względu często na dzieci nie jest tak produktywny jak to było kiedyś. Aby więc przyspieszyć i ułatwić pracę, stworzyliśmy platformę Ebi 24, w której po zeskanowaniu dokumentu wszystkie potrzebne dane zostają odczytane i wyeksportowane do systemu księgowego. Dzięki temu zamiast księgować 60 dokumentów, można zaksięgować ich aż 120 w godzinę – dodaje Jacek Bartnik.

Przyszłość – wakacje a dzieci

Badania Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką pokazują, że:

  • przede wszystkim biorąc pod uwagę obecne, letnie miesiące, ponad połowa z ankietowanych kobiet nie zamierza rezygnować z planów wakacyjnych;
  • natomiast patrząc w przyszłość długofalowo – ponad 80% nie planuje na razie powiększenia rodziny; obecna sytuacja nie sprzyja takim planom.