Ekologia, dobro środowiska, losy naszej planety – to teraz dla wielu jest bardzo ważne. I bardzo dobrze, bo to jest spadek, który zostawimy przyszłym pokoleniom. Warto o środowisko dbać nie tylko na marszach klimatycznych czy w domu. Także w miejscu, w którym spędzamy sporą część dnia – w biurze. Co robić, aby być ekologicznie świadomym pracodawcą i pracownikiem? Zobacz nasze podpowiedzi, dzięki którym firma może być bardziej eko.

Może się wydawać, że działania ekologiczne są czasochłonne. Nic bardziej mylnego. Bardziej to zmiana przyzwyczajeń i sposobu myślenia. Gdy pewne zachowania staną się nawykiem, nie będzie problemu z ich przestrzeganiem. Warto mieć też na względzie, że działania ekologiczne w firmie są przyszłościowe. Owszem poprawiają jakość życia, ale także mają duży wpływ na finanse przedsiębiorstwa. Warto więc być eko i podjąć prośrodowiskowe kroki, przy okazji wprowadzając w życie program oszczędnościowy.

  1. Ekspres do kawy – urządzenie, które jest w prawie każdym biurze. Spotkania przy kawie to rytuał, z którego trudno zrezygnować. Urządzenie do przygotowywania tego – nie ukrywamy – pysznego napoju jest więc często włączone 24 godziny na dobę. Co to oznacza? Marnotrawienie energii elektrycznej. Może warto zapominalskim zostawić przy ekspresie kartkę, aby go wyłączać, gdy nie jest używany.
  2. Plastik – to zmora naszej planety. Plastikowe kubki, butelki po wodzie są częstym widokiem w biurach. Lepiej zakupić do firmy dzbanki filtrujące a wodę pić ze szklanki lub z papierowego kubka niż z plastiku.
  3. Komputer, laptop – zazwyczaj, podobnie jak ekspres do kawy, są stale włączone. Są to jedne z największych „pożeraczy” energii elektrycznej. Co jest nie tylko bardzo obciążające dla budżetu, ale także szkodliwe dla środowiska. Lepiej więc, by wszystkie urządzenia, z których nie korzystamy stale, były wyłączone – najlepiej odłączone z gniazdek. Jeśli natomiast wychodzimy z pomieszczenia i wiemy, że nie będzie nas w nim dłuższą chwilę, wyłączmy sprzęt. Jego ponowne uruchomienie zajmie tylko chwilę.
  4. Papier – wszechobecny w większości biur. Umowy, faktury – drukowane i czasem wielokrotnie kopiowane. Czy naprawdę w dobie dostępnych narzędzi takie działania mają sens? Raczej nie. Lepiej – i taniej – zainwestować w rozwiązania technologiczne, które minimalizują konieczność drukowania. Dokumentacja może być zebrana w firmowej chmurze a większość dokumentów podpisywana za pomocą rysika na laptopie czy tablecie. Plusów elektronicznego biura jest mnóstwo, począwszy od tego, że zwalnia nam się miejsce. Dokumenty są bezpieczne, łatwiej je znaleźć a ryzyko zaginięcia lub uszkodzenia jest znacznie mniejsze. Na dodatek możemy monitorować kto, np. który nasz pracownik, ma dostęp do konkretnych dokumentów w danym czasie. Pamiętajmy też, że ograniczając zużycie papieru w firmie, mamy duży wpływ na ochronę środowiska. W ten sposób każdy z nas może dorzucić swój przysłowiowy kamyczek do ochrony zielonych zasobów naszej planety – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający Ebi 24.
  5. Segregacja śmieci – można wiele zrobić dla środowiska. Wystarczy wprowadzić do pomieszczenia socjalnego odpowiednio oznakowane pojemniki z symbolem graficznym. Spośród surowców nadających się do recyklingu wyróżnia się papier, szkoło, plastik i metale. Składowane w osobnych koszach nadają się do ponownego przetworzenia.
  6. Wymiana sprzętu – często się zdarza. Tu warto mieć na względzie co stanie się dalej z urządzeniami. Jeśli nie są uszkodzone, a jedynie np. komputery są za mało wydajne, można nimi obdarować inną, zaprzyjaźnioną firmę, dzieci pracowników lub szkołę. Natomiast jeśli urządzenia nie nadają się już do użytku, trzeba zadbać o jego właściwą utylizację. Sprzęt należy przekazać do firmy, zajmującej się takimi usługami na mocy pozwolenia wydanego przez wojewodę oraz posiadanych certyfikatów. Na koniec, przed zapłaceniem za usługę zażądajmy protokołu, gdzie firma powinna określić nasz sprzęt w kilogramach i podać sposób utylizacji. Wybierajmy tylko wiarygodne firmy, z kompletem dokumentów, aby mieć pewność, że masz sprzęt nie zaśmieca pobliskich lasów. Taka sama procedura powinna dotyczyć zużytych tonerów, jeśli nie chcemy ich regenerować.